לוכד חולדות

לוכד חולדות – תאור: זה בכלל לא נעים להדליק בלילה את האור ולגלות לפתע מזיק קטן ושעיר שהחליט להתנחל אצלכם בבית או בעסק וגורם לבהלה קטנה.

החולדות נמצאות לרוב מחוץ לבית אולם יש מקרים שבהם הן חודרות פנימה עקב סכנת טורפים כגון חתולים או בגלל שהגשם הרס להם את המחילה הטבעית שלהם וכעת הן מצאו מסתור חמים ונעים.

מנסיוננו אנו יודעים שמיד אחרי הגשם הראשון בחורף יש המון חולדות שיוצאות החוצה מהמחילות שלהן ומחפשות מקום מסתור חדש מפני הגשם.

ברובם הגדול של המקרים הן לא באות לבד ואם ראיתם אחת מהן מסתובבת אצלכם בבית או בעסק אזי סביר להניח שיש עוד כמה פריטים נוספים מהן שעדיין לא ראיתם וסביר להניח שתיתקלו בהם בהמשך.

ישנם כאלו שרואים אותם כחיות מחמד ואפילו מגדלים אותם בביתם אולם לכידת חולדות אשר הגיעו אלינו מהביוב הינה חשובה ולא רק מפני הפחד והרתיעה מפניהם אלא מכיוון שהם מפיצי מחלות כגון קרציות, פרעושים,  כלבת, טיפוס ועוד.  בנוסף, הן עלולות לנשוך במצבים של סכנה או לכידה.

גם עבור לוכד חולדות מיומן המשימה איננה דבר פשוט מכיוון שהחולדות האלו הינן חיות חכמות מאוד עם חוש ריח שהתפתח מאוד עם השנים וכך הן למדו כיצד להיזהר מבני האדם ולהתחמק מהמלכודות שאנו מניחים להן כדי ללכוד אותם. 

מגוון השיטות של לוכד חולדות מיומן הוא רב אולם חשוב עוד יותר שיבוצע בידי לוכד חולדות מומלץ דרך חברה אמינה ועם נסיון וזאת כדי לאתר וללכוד אותם במהירות וללא שום סכנה לדיירי הבית.

לוכד חולדות מקצועי - שיטות

סוגי מכרסמים

ניטור:

כל לוכד חולדות מומלץ לו שיבצע את שלב הניטור שבו הוא מוודא את סוג המזיק וזאת כדי לוודא שאכן מדובר בחולדות ולא במזיק אחר.

את הסימנים להמצאות חולדה בבית או בעסק ניתן לראות בקלות יחסית מכיוון שהן משאירות סימנים בולטים בשטח כגון גללים, הפרשות וריח לא נעים.

גללי החולדות הינם קטנים למדי ונראים בצורתם כמו גרעינים של זית קטנים ובצבע שחור. 

לפי כמות הגללים נוכל לדעת אם מדובר בחולדה אחת או יותר ואם הם לחים עדיין ולא מתפוררים בלחיצה אז זה סימן שהם טריים יחסית.

סימנים נוספים להמצאות חולדה בבית הם סימני כירסום של חפצים, אוכל, רהיטים, מחיצות ועוד ובנוסף הזזה של חפצים קטנים ומציאתם במקומות נסתרים או בנישות בתוך הבית.

אם אתם לא בטוחים שיש לכם חולדה בבית ואתם מעוניינים לבדוק המצאות של חולדות אצלכם בבית – אתם יכולים לעשות זאת בקלות יחסית.

תסתירו או שימו במקום סגור את כל סוגי המזון בבית  כך שהחולדות לא יוכלו לגשת למקורות מזון במהלך הלילה

הניחו 2-3 חתיכות קטנות מאוד של גבינה צהובה במקומות ידועים ומסומנים! ואז, כל מה שנותר הוא לקום למחרת בבוקר ולבדוק האם הם זזו או נעלמו משם.

ניתן לעשות זאת גם עם עגבניות שרי קטנות. אפשרות נוספת היא לפזר אבקת טלק במעברים צרים ולבדוק למחרת האם יש סימני רגליים על משטח הטלק.

לוכד חולדות - מלכודת קפיץ

לוכד חולדות – לכידה באמצעות קפיץ:

מלכודת הקפיץ מוכרת לנו כבר הרבה שנים ונעשית על ידי הנחת פתיון על הניצרה הדרוכה.

כאשר החולדה תנסה לאכול או למשוך את הפתיון – הקפיץ יופעל ויקטול את החולדה. המיומנות של לוכד חולדות מיומן תבוא לידי ביטוי במיקום שבו הוא יניח את הקפיץ ובסוג המזון אותו הוא ישים.

כפי שציינו לפני כן, החולדות האלו חכמות ולא ימהרו לנגוס בפתיון מכיוון שהן חוששות מכל חפץ חדש שהופיע לפתע בטריטוריה שלהם.

הם יבחנו אותו בזהירות ורק אחרי שהם בטוחים שאין סכנה – הם ינסו לנגוס בפתיון ששמנו.

מהירות הלכידה תלויה במיומנותו של אותו לוכד חולדות אשר אמור לזהות את מסלול ההליכה של החולדה ואת מקום המסתור שלה ורק אז יבחר היכן להציב את המלכודת.

יהיו כאלו שילכדו את החולדה תוך מספר שעות ויהיו כאלו שיצליחו ללכוד את החולדה רק כעבור מספר ימים אם בכלל!

קיימים מגוון סוגים של מלכודות קפיץ ואנו נבחר באיזה סוג מהן להשתמש בהתאם לסוג וגודל המזיק שאותו זיהינו.

 
מלכודת רשת

לוכד חולדות – שימוש באמצעות מלכודת רשת: 

מלכודת רשת מוכרת לנו כבר שנים רבות ונעשית על ידי הנחת פתיון על ניצרה אשר תסגור את הדלת הקפיצית ברגע שחולדה תגיע אל הפתיון שבתוכה.

כפי שציינו עוד לפני כן, החולדות האלו חכמות ולא ימהרו לנגוס בפתיון מכיוון שהן חוששות מכל חפץ חדש שהופיע לפתע בטריטוריה שלהם.

הם יבחנו אותו בזהירות ורק אחרי שהם יהיו בטוחים שאין סכנה – הם ינסו לנגוס בפתיון ששמנו בתוך המלכודת.

מהירות הלכידה תלויה במיומנותו של אותו לוכד חולדות אשר אמור לזהות את מסלול ההליכה של החולדה ואת מקום המסתור שלה ורק אז יבחר היכן להציב את המלכודת.

המלכודות האלו אינן פוגעות בחולדה אלא רק לוכדת אותה וכמובן שניתן לשחרר אותה לאחר מכן רחוק מהבית וללא שום פגיעה.

מלכודת דבק

לוכד חולדות – שימוש באמצעות מלכודת דבק:

בדומה למלכודות הדבק הקיימות היום בשוק עבור תיקנים/ג'וקים, ניתן למצוא גם מלכודות דבק ייעודיות עבור חולדות שבהם הדבק חזק הרבה יותר ולא מאפשר לחולדות להתנתק ממנו.

מלכודות דבק אלו גורמות סבל רב לאותן חולדות ולכן אירגונים למען החיות כגון צער בעלי חיים פועלים נמרצות כדי להוציא את מלכודות הדבק האלו מחוץ לחוק.

כעקרון לוכד חולדות מקצועי (או לוכד עכברים מקצועי) מיומן יימנע מלהשתמש בסוג זה של מלכודות ולאותם אלו שכן משתמשים באותם מלכודות דבק, אנו יכולים רק לבקש שברגע התפיסה לקחת את המלכודת עם החולדה החוצה ורחוק ככל האפשר ולשחרר אותו בטבע.

ניתן לשחרר את החולדה מהמלכודת דבק בקלות על ידי כך שנשפוך מעט שמן על המשטח הדביק.

לוכד חולדות - סוגי החולדות בארץ

חולדה מצוייה (חולדת ה"עליות")

סימן ההיכר הבולט של החולדה המצוייה הם האוזניים הגדולות שלה ביחס לגוף ואם נקפל אותם – הם יגיעו עד העיניים שלה.

העיניים שלה גדולות יותר והזנב ארוך יותר מאורך הגוף בצבע אחיד.

החולדה המצוייה מצטיינת בכושר טיפוס מעולה והיא חיה בעיקר במקומות גבוהים כגון ענפי עצים וגגות.  

החולדה המצוייה  יודעת להלך על ענפים דקים מאוד ועל כבלים דקים של חשמל או טלפון וכדומה.  

חולדה זו יכולה להיכנס אל ביתנו מכל מקום שהוא גבוה וקרוב או צמוד לקירות הבית.

הסימנים להמצאות סוג זה של חולדה הם אורך הגללים שהיא משאירה אחריה ושנראים כמו גלעין זית מחודד בצבע שחור ובאורך של כ 12 מ"מ בערך.

חולדה נורווגית (חולדת החוף)

סימן ההיכר הבולט של החולדה הנורווגית הינו הגודל שלה מכיוון שהיא גדולה הרבה יותר מהחולדה המצויה וכמובן שגם שוקלת יותר.אפה פחוס יותר והעיניים קטנות יותר.

זיהוי נוסף בולט הוא זנב קצר יותר מאורך הגוף ועם שני גוונים.

החולדה הנורווגית חיה בעיקר במקומות נמוכים כגון ביובים ומחילות תת קרקעיות והיא יודעת לשחות היטב ולעבור מכשולי מים בקלות.  

חולדה זו יכולה להיכנס אל ביתנו מכל בור ניקוז פתוח ואפילו דרך האסלות בבית.

הסימנים להמצאות סוג זה של חולדה הם אורך הגללים שהיא משאירה אחריה ונראים כמו גלעין זית מחודד בצבע שחור ובאורך של כ 2 ס"מ.

חולדת החוף וחולדה מצוייה

לסיום:

אם הזמנתם לוכד חולדות (או לוכד עכברים) או שתפסתם את החולדה בעצמכם עדיין קיימת האפשרות שזה לא נגמר עדיין.

חולדות חיות בקבוצות ולכן יש סיכוי גבוה שיש עוד חולדה או חולדות בבית.

יש לנקות היטב את הבית מגללים כדי לוודא שלא הופיעו גללים חדשים לאחר התפיסה ובנוסף, את החולדה שתפסנו אנו או תפס לוכד חולדות – יש לבדוק האם זו נקבה אחרי המלטה כדי לוודא שאין גורים שהיא השאירה אחריה באיזו מחילה בבית.

אם היה לנו חולדה בבית אזי יש פתח שדרכו היא נכנסה ולכן יש לאתר את המקום או את הדרך שבו היא נכנסה לבית ולאטום אותו כדי שלא ייכנסו חולדות נוספות.

אם לא מצאתם את הדרך שבה היא נכנסה לבית, יש לאטום כל חור קטן או חריץ ברחבי הבית. בנוסף, רצוי לשקול לבצע הדברת חולדות כדי לצמצם את הכמות שלהם באזור ולהקטין את הסיכוי שיכנסו אליכם.