הדברת חפרפרות – תיאור

החפרפרת (חולד ארצישראלי) חיה מתחת לפני האדמה והיא חסרת חוש ראיה למעט הבדלים שבין חושך לאור. זו הסיבה שהיא חיה את רוב ימיה בתוך מחילות שהיא חופרת בעזרת שתי רגליה הקדמיות וממעטת לצאת החוצה אל האור.

בדרך כלל, משפחה של חפרפרות תתמקם במחילות תת קרקעיות בעומק של כ 20-40 ס"מ עם מסדרונות ברדיוס של כמה עשרות מטרים, כאשר סימן ההיכר שלהם הוא תלולית אחת או מספר תלוליות עפר המכערות את הגינה שלכם.

מדביר המבצע הדברת חפרפרות צריך לקחת בחשבון את אורך המחילות ולדעת שהן יכולות להגיע מעבר לגדר של הגינה ולכלול גם את השטח של השכנים.

הרבה לקוחות מתקשרים אלינו ומבקשים עזרה בזיהוי, האם יש לי בגינה חפרפרת או שמא יש לי חולדה?

אנו ננסה להביא כאן את ההבדלים:

הדברת חפרפרות

מחילה של חפרפרת (חולד) קלה יחסית לזיהוי מכיוון שפתח המחילה שלה תמיד יהיה מכוסה בתלולית עפר. כלומר, הכניסה למחילה של החפרפרת אינה גלוייה, לא רואים חורים כלל.

חפרפרת
חפרפרת
חפרפרת

מחילה של חולדה גם קלה יחסית לזיהוי מכיוון שפתח המחילה שלה תמיד יהיה גלוי. כלומר, אנו נראה פתח או פתחים שאינם מכוסים כלל וגלויים לעין.

חולדה
חולדה
חולדות

הנזקים של החפרפרות:

הנזקים של החפרפרות הם:

1. בעיה אסטטית – לאלו שיש גינות פרטיות (וגם בגינות ציבוריות כמובן) אנו נראה תלוליות עפר גדולות שמכערות את פני שטח הגינה. החולדים חופרים מספר גדול של פתחים ובכך הם פוגעים במראה הגינה.
 

2. נזק לצמחים – מכיוון שהחולד הוא חיה צמחונית הוא מחסל את הצמחים ברחבי הטריטוריה שלו ואם מדובר על גידולים חקלאיים אז הנזק יהיה עצום.

3. פגיעה בצנרת ההשקיה – החולדים חופרים מחילות עפר בדרך כלל אולם אם הם ייתקלו בצינורות או כבלים המפריעים להם בדרכם הם יינגסו בהם תוך כדי גרימת נזק.

4. מחלות – החפרפרות יכולות להעביר לנו מחלות שונות באמצעות ההפרשות שלהם או על ידי נשיכה.

הדברת חפרפרות באמצעות מלכודת

הדברת חפרפרות - מלכודת

ישנם כמה סוגים של מלכודות קפיץ ייעודיים לחפרפרות. את המלכודות האלו אנו מציבים בפתחים של המחילות ומכסים בעדינות בעפר. החפרפרת שמזהה את הפתח החסום, תגיע כדי לפתוח אותו מחדש ואז היא תלכד על ידי המלכודת קפיץ.

את המלכודות האלו אנו נבדוק כעבור יומיים ואם לא הצלחנו ללכוד בעזרתם את החפרפרת אז נצטרך להעביר אותן לתלוליות אחרות. במידה ותפסנו את החפרפרת, והיא עדיין חיה – יש להיזהר ממנה מאוד מכיוון שהיא תוקפנית מאוד ותנסה לנשוך אותנו בחוזקה.

בשימוש עם מלכודות קפיץ כאלו יש להיזהר מאוד בתפעולן מכיוון שאפשר בקלות רבה להיפגע באצבעות.

הדברת חפרפרות באמצעות רעלים

זוהי למעשה הדרך הכי יעילה והכי מהירה כדי להיפטר מהמזיק הזה. ישנם כמה סוגים של רעלים שניתן להשתמש בהם, חלקם בצורה של מזון מורעל וחלקם בצורה של אבקה.

היישום של שני סוגי רעלים אלו, הוא לדחוף אותם אל תוך המחילה ולכסות היטב את הפתח, ורצוי להיות מנוסים ומיומנים בהחדרת הרעל לתוך המחילה שאיתרנו את מיקומה קודם לכן וזאת כדי שהחפרפרת תגיע לגרגירי הרעל ותאכל אותם.

לא כל שיטה של הדברת חפרפרות מאושרת על ידי משרד החקלאות, כיום נפוצה יותר השיטה של שימוש ברעלים מגורענים אנטיקואגלנטים הפועלים בהשהיה של כשבוע עד לקטילתה של החפרפרת בדיוק כמו הרעלים עבור הדברת חולדות.

רעלים אלו והשימוש בהם הינו מסוכן ומחייב התערבות של מדביר מוסמך. מכיוון ששימוש לא נכון בהם יכול לפגוע בסביבה הקרובה שלנו בין אם זה ציפורים שהצליחו להגיע לפיתיון המורעל, או חיות הבית שלנו חלילה.

הדברת חפרפרות מקצועית - מחיר

כשמבצעים הדברת חפרפרות מקצועית, מחיר ההדברה משוכלל לפי מספר גורמים כגון: גודל הגינה או החצר, מספר התלוליות שמצביע ביחס ישיר על מספר החפרפרות בגינה, האם גם לשכנים יש חפרפרות דבר שיצביע האם הטיפול יעזור או שאחרי זמן קצר מאוד החפרפרות של השכנים יתמקמו בגינה המטופלת. 

משך האחריות והאפשרות של טיפול נוסף במסגרת האחריות ועוד. בהזמנה של הדברת חפרפרות מקצועית מחיר ההדברה הינו חשוב אולם חשוב יותר שהמבצע יהיה מוסמך ואמין ושיהיה זמין במקרה והבעיה לא נפתרה ונדרש טיפול נוסף.